fot Robert Korga

To był 3 sierpień 2017 r. Po raz pierwszy z „Wyprawy Warszawskiej” płynąc w górę Wisły wracaliśmy do Sandomierza. Było nas czterech płynących na dwóch łodziach, na Wawrzyńcu i Smyku i jak zawsze łodzie na masztach miały flagi, jedna z „Polską Walczącą”.

Właśnie tego dnia w godzinach przedpołudniowych dopłynęliśmy do przystani WOPRu w Dęblinie. Na moście nieopodal trwały jakieś prace remontowe i krzątało się sporo osób, co nas w ogóle nie interesowało. Na przystani jak zwykle przywitała nas miła gęba i szczery uśmiech sympatycznego i lubianego przez nas bosmana. Staszek z Robertem i jego synem z bańkami w rękach szybko ruszyli na stację paliw. A ja zerkając na łódki spacerowałem przed Domem Kultury. Po chwili zauważyłem że jakieś rosłe chłopisko w roboczym ubraniu prawie biegiem wpadło na przystań i w sposób bardzo energiczny zaczęło dyskutować z naszym znajomym. Po krótkiej rozmowie osobnik już spokojnie przeszedł obok mnie i poszedł na most.

Chwilę później wiedziałem co zaszło. Ten rosły typ to były marynarz, który z góry zauważył łodzie z flagami i dojrzał że na jednej biało czerwonej coś było. I zgodnie z tym “co mawiał jego bosman“, „że jak widzisz że ktoś bezcześci banderę, to najpierw wal po mordzie a potem pytaj”. Uspokoił go nasz dobry znajomy z przystani słowami: „nie tam na fladze to Polska walcząca a oni wracają z Warszawy z godziny W”.

Ta epizod nie jest wcale błahym, mało znaczącym wydarzeniem. Wskazuje potrzebę zwrócenia uwagi na to jak nosimy i eksponujemy flagę, banderę i barwy narodowe – bo to nie to samo.

2 Maja – Święto flagi, to dobry moment by poruszyć ten temat. Ale by nie pozostawić miejsca na prywatne teoretyzowanie, zamieszczam link do strony Rządowej, gdzie ….

“…..MSWiA przygotowało specjalny miniprzewodnik „Biało-Czerwona”, który zawiera zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. Warto poznać te zasady.…..”

Przewodnik najlepiej pobrać i spokojnie przeczytać.

Zawiera wiele cennych informacji – polecam. Link poniżej.

https://www.gov.pl/attachment/4be58ce4-f085-4a1b-9d90-d3008ed6783e