We wtorek, w południe /podczas zaćmienia słońca/ 25 października w Pałacu Krzysztofory przy Rynku w Krakowie miała miejsce miła uroczystość wręczenia medalu Świętego Krzysztofa Józefowi Ratajczakowi za ratowanie galara SZWAJCARKA – bliźniaka SOLNEGO oraz odtwarzanie tradycji flisackich Krakowa.

To wyraz szacunku dla środowiska flisackiego Krakowa.

Od 2011 roku Muzeum Krakowa przyznaje medale osobom i instytucjom wspierającym merytorycznie i finansowo jego działania, a także pomagającym w kultywowaniu krakowskich tradycji. To forma podziękowania za aktywność na różnych polach związanych z jego misją, wizją oraz wynikającą z nich codzienną pracą.

W Kapitule medalu zasiada prof. Jacek Majchrowski – prezydent Michał Niezabitowski – dyrektor Muzeum Krakowa, prof. Jacek Purchla – przewodniczący Rady Uczelni UJ oraz Marek Świca przewodniczący kolegium dyrektorów muzeów Krakowa

W zeszłym roku w ten sposób wyróżniono Panią Lilię Haber – przewodniczącą Związku Krakowian w Izraelu za BUDOWANIE MOSTÓW POMIĘDZY POLSKĄ I IZRAELEM, Radzie dzielnicy Bronowice za wspomaganie ośrodka Muzeum Krakowa Rydlówka /gdzie Stanisław Wyspiański był gościem Lucjana Rydla na jego weselu/ oraz Andrzeja Nowakowskiego za wsparcie w odtworzeniu dzwonu Bolesław z wieży ratuszowej.

Warto dodać, że galar SZWAJCARKA był gościem portu sandomierskiego a raz nawet u nas zimował.

Tekst Jarek Kałuża

foto Ewa Ciepielewska