W dniu 4 czerwca 2022r. (sobota) na akwenie starorzecza Sanu w Motyczu Szlacheckim (gmina Zaleszany, powiat stalowowolski) odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka. Impreza zorganizowana została przez Koło Wędkarskie nr 19 w Zaleszanach oraz partnerów: Fundację Fundusz Lokalny SMK – Partnerstwo „Napędzani Wisłą”, Ochotniczą Straż Pożarną w Motyczu Szlacheckim, Koło Gospodyń Wiejskich w Motyczu Szlacheckim oraz Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Impreza miała charakter międzynarodowej, gdyż udział w organizowanych zawodach wędkarskich wzięły dzieci z Domu Dziecka „Arka” z Mariupola na Ukrainie, które z uwagi na wybuch wojny opuściły go i są obecnie zakwaterowane w Ośrodku Caritas w Bojanowie, powiat stalowowolski, województwo podkarpackie. Była to grupa 8 dzieci. Warto nadmienić, że losy wojenne towarzyszą dzieciom od 2014 roku.

Niektóre z dzieci właściwie nie pamiętają czasów pokoju, gdyż urodziły się już w okresie trwającej wojny w Donbasie. Opiekę nad tą grupą w rozgrywanych zawodach pełnili kol. Daniel Zieliński, Dariusz Rzucidło, Grzegorz Korga i Andrzej Wojtala.

Udział w imprezie wzięło blisko 100 dzieci. Rozegrały one zawody wędkarskie w dwóch kat. wiekowych do lat 8 i do 15 lat.

Dla uczestników przygotowano szereg dodatkowych atrakcji. Warto tu wymienić m.in. pływanie tradycyjnymi łodziami wiślanymi tzw. pychówkami za sterami, których zasiedli kol. Jurek na jednostce „Drzazga”,. na ‘Wawrzyńcu kol. Staszek i na „Dziewanne’ kol Adam. Rejsy po urokliwym starorzeczu Sanu pomimo dośc obfitych opadów deszczu ,cieszyły się dużym zainteresowaniem – silniki przez dwie godziny nie stygły. Pokazy rycerskie, grill oraz regionalne potrawy sprawiły, że radość uczestników z pikniku wędkarskiego była mocno zauważalna.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim partnerom za wkład na rzecz organizacji imprezy.

Foto, Robert Korga

Tekst. Robert Bąk, Robert Korga